Makijaż permanentny – na co uważać?
shutterstock_80355610

A A A

Makijaż permanentny to znakomity wynalazek dla zabieganych kobiet, które w każdej sytuacji chcą wyglądać pięknie. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego wykonaniu, powinnyśmy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, bowiem w przeciwieństwie do tradycyjnego makijażu, którego pozbywamy się za jednym pociągnięciem wacika, ten permanentny zostaje z nami na kilka lat.

Oto kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wykonaniu makijażu permanentnego:

Zdrowie

Makijaż permanentny jest zabiegiem uważanym za bezpieczny, są jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Zanim więc podejmiesz decyzję o poddaniu się zabiegowi, upewnij się, że nie jesteś w grupie osób, dla których może on stanowić zagrożenie. Makijażu permanentnego nie wykonuje się:

 • osobom z nieuregulowaną cukrzycą
 • osobom w trakcie chemioterapii
 • kobietom w ciąży
 • chorym na łuszczycę
 • osobom przyjmującym leki sterydowe i przeciwzakrzepowe
 • osobom zmagające się z opryszczką lub czynną infekcją

Skutki uboczne

Makijaż permanentny – na co uważać?

Profesjonalny gabinet kosmetyczny, fot. atelier PRO via Compfight cc

Makijaż permanentny to rodzaj zbiegu inwazyjnego. Jeśli wykonywany jest przez wykwalifikowanego specjalistę, w sterylnych warunkach, ryzyko powikłań czy skutków ubocznych jest właściwie minimalne. Mimo wszystko jednak istnieje i przed podjęciem decyzji o zabiegu, kobieta powinna mieć świadomość zagrożeń, którymi są:

 • ryzyko reakcji alergicznej na barwniki
 • ryzyko zakażenia, w przypadku, gdy nie zostały zachowane zasady sterylności w trakcie wykonywania zabiegu
 • możliwość braku degradacji barwnika nawet po upływie kilku lat
 • niedogodności po zabiegu

Zanim zdecydujemy się na wykonanie makijażu permanentnego, powinnyśmy także zdawać sobie sprawę z tego, że przez kilka tygodni po zabiegu, będzie on wymagał specjalnej pielęgnacji. Zarówno usta, jak i oko, zaraz po zabiegu mogą być przez pewien czas opuchnięte. Przez kilka dni zaleca się unikanie sauny oraz basenu. Opalanie się jest niewskazane nawet przez 6 tygodni po nałożeniu makijażu.

Zabieg trzeba powtarzać

Pamiętajmy także, że makijaż permanentny nie utrzymuje się na zawsze, a jedynie przez 2 do 3 lat. Jeśli chcemy utrzymać jego efekt po tym okresie, musimy poddać się ponownemu zabiegowi. Trzeba więc mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie wymagające więcej niż jednej wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Koszty

Makijaż permanentny, jak twierdzą specjaliści, nie może być zbyt tani. Z racji na wysoki koszt sprzętu, jakim zostaje wykonany oraz barwników niezbędnych do jego zrobienia, ceny zabiegu są dość wysokie. Jeśli już zdecydujemy się na taką poprawę urody, nie powinnyśmy oszczędzać. Zbyt okazyjne ceny, zwłaszcza w gabinecie kosmetyczny o nieznanej renomie, mogą świadczyć o tym, że zabieg będzie wykonany przez osobę nie posiadającą dużego doświadczenia oraz z zastosowaniem barwników i sprzętu niskiej jakości. Jeśli więc nie chcemy ryzykować kolejnymi kosztownymi korektami, a nawet trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, lepiej przeznaczyć na ten cel większe fundusze.

Szacunkowe ceny makijażu permanentnego:

 • Brwi – ok. 700 zł
 • Kreska na powiece – ok. 450 zł górna powieka i ok. 350 zł. dolna powieka
 • Usta – ok. 600 zł kontur, ok. 900 zł kontur z wypełnieniem

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*